Як протягом періоду пандемії вдавалось підтримувати та надихати спортсменів і які загалом є виклики та досягнення у спорті Вінниччини, розповіла заступниця голови Вінницької територіальної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Світлана Коновалова.
-Які виклики протягом пандемії долав спорт? Як спортсмени «Колосу» їх перемагали?
– Поширення світом коронавірусної хвороби внесло корективи і в спортивне життя. Перенесені Олімпійські ігри 2020 року в Токіо на 2021 рік, відміна змагань всіх рівнів, обмежувальні заходи на заняття в спортивних залах, групових занять, контактних видів. Пандемія зламала плани, але не підкорила нас. Спорт почав активно шукати їй протидію.
Завдання для «Колоса» було не з легких: як не порушуючи санітарних правил та протиепідемічних заходів, тримати рівень спортивної майстерності у титулованих спортсменів, підвищувати майстерність у перспективних та не відбити бажання у початківців. І при цьому бути головне – здоровим і активним!
Найвідважніші займались навіть в гаражах. Майже кожне подвір’я приватних садиб, де живуть спортсмени, стало спортивним об’єктом. Ви розумієте, що умови для тренувань важкоатлетів або волейболістів в умовах квартири у багатоповерхівці – це ще той екстрим. Тому подвір’я приватного будинку було мрією кожного спортсмена.
Всі тренувались, як могли. Головним завданням тренерів було постійний контакт із спортсменами. В хід йшли всі засоби комунікацій. Про свідчать високі результати спортсменів на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.
Ми навчилися жити в таких незвичних умовах: тренуватися, проводити змагання з додатковими вимогами, організовувати активне дозвілля. Це досвід. І спорт сприяє тому, щоб пройти цей шлях без істотних втрат.
-Ви є заступницею голови ВТО ВФСТ «Колос». Які пріоритети стоять перед організацією на 2021 рік?
– Вінницький «Колос» – це знане та дієве спортивне товариство, що має потужний кадровий потенціал, вирізняється високими досягненнями своїх спортсменів, має армію прихильників здорового способу життя. Пандемія коронавірусу змінила світ. І як результат: спорт з новими обмеженнями. Все це вимагає від нас креативних рішень, гнучкості, нових форм та методів роботи.
Наша команда в цей непростий період здобувала нові знання з організації онлайн-заходів, самовдосконалювалась, завершувала реалізацію першого в Україні міжнародного проекту «Програма фізичного оздоровлення населення в громадах: досвід країн Вишеградської четвірки», проводила змагання за новими форматами і таке інше. Одним словом, продовжувала рухатись вперед. Бо як сказав Уінстон Черчіль: «Будь-яка криза – це нові можливості». І «Колос» ними скористався.
Перед організацією на 2021, як і на наступні роки, стоїть ряд завдань щодо оздоровлення населення в територіальних громадах. Підписуємо угоди про співпрацю. На сьогодні їх більше 20-ти. Не скажу, що цей процес швидко рухається. Кожна територіальна громада має свої особливості. Є потужні, є не дуже. Незважаючи на те, мешканець ти села чи міста, послуги з організації активного дозвілля та оздоровлення мають бути доступними для всіх. Організація «Колос» працює в цьому напрямку.
Нещодавно презентована Загальнонаціональна програма «Здорова Україна», яку ініціював Президент України Володимир Зеленський, та соціальний проект «Активні парки – локації здорової України» – це кроки до того, щоб здоровий спосіб життя став частиною українського менталітету. І «Колос» є одним з виконавців цих важливих завдань
Починаючи з січня, наша організація провела більше 20 заходів, які активно висвітлювались в ЗМІ та соціальних мережах. Сьогодні соціальні медіа є додатковим інструментом для залучення громадян до здорового способу життя.
-Ви отримали дуже високу нагороду – Грамоту Верховної Ради України. Якою повинна бути людина, аби отримати таку відзнаку?
– Отримувати таку відзнаку водночас приємно і відповідально. Вважаю, що це визнання всього вінницького «Колосу», просто в моїй особі. Це відзнака нашої команди, нашої діяльності. Завжди повторюю «Успіх – поняття командне». А відповідально, бо читаючи текст Грамоти «За заслуги перед Українським народом», розумієш, що потрібно ще більше працювати, бо не все ще зроблено, не всього ще досягнуто, щоб українці були здоровою і щасливою нацією. Щоб отримати цю відзнаку, треба бути просто людиною, займати саме своє місце, робити все, що можеш, і навіть трохи більше. І все це – з любов’ю до своєї професії. Мені пощастило, я саме в тій команді, яка дає змогу рости і самореалізовуватися. А команду вінницького «Колосу», без перебільшення, вважаю ефективною та успішною.
-Якщо сказати одним реченням жінки в спорті – які вони?
– Пару років тому, до 8 Березня, я вирішила написати на сторінці в «Фейсбуці» про дівчат Вінницької обласної спортивної школи «Колос». Мені хотілось розказати про кожну. Вони достойні того. Жінки в спорті: які вони? Чарівні, розумні, вольові, добрі, віддані, цілеспрямовані, відповідальні. Список можна продовжувати. В кожної свій шлях. Тренери, лікар спортивної медицини, бухгалтер, спортсменки, інструктор-методист. Мені було цікаво, що їх об’єднує? А виявляється їх всіх об’єднує любов. Любов до спорту, до дітей, до своєї професії. Як кажуть, все починається з любові….
-Жінки в спорті завжди викликають захоплення. Ви бачили своїх колег, так би мовити за лаштунками змагань. Що вас надихало, а що бентежило?
– Я олинадцять років займалась гандболом – командним видом спорту. Мені, як нікому, відомо почуття колективної гри, де у кожного свої функції та завдання. А життя – це і є гра, де треба вміти бути і лідером, і колективним гравцем. Дівчата в команді всі різні. І треба вміти тонко відчувати кожну. Цього принципу притримувалась, коли працювала тренером. Своїм молодим колегам наголошую: ми всі різні, і це нормально, в цьому наша сила.
Захоплююсь дівчатами, які свій сталевий характер та «волю до перемоги» залишають за лаштунками спорту. В житті вони добрі та ніжні. Це захоплює, бо знаєш – це людина зі стержнем, яка може бути різною. Вміє керувати собою та своїми емоціями.
Завжди надихає підтримка, навіть якщо розумієш, що твої помилки були неприпустимі. Помилки – це досвід. А підтримка – це довіра. Без неї ніяк. А в команді – тим більше.
Бентежило, бентежить, і буде бентежити – неспроможність відповідати за свої слова, дії, вчинки. Поважаю гідність і відповідальність. Цьому вчить спорт: гідно програвати, бути відповідальним перед собою, перед своєю командою. Робити висновки і йти далі – до перемоги. Як говорять: «Зірки виграють ігри, а команди – чемпіонати». Погоджуюсь з цим на сто відсотків.
-Основні риси характеру, які притаманні дітям, що займаються в спортивних школах? Щоб ви порадили батькам, діти яких займаються спортом?
– Всі діти різні. Різний темперамент, різні характери, різні фізичні якості і таке інше. Але займаючись в спортивній школі, вони набудуть необхідних якостей та рис характеру, які збережуться на все життя та допоможуть у вирішення різних ситуацій. А головне – спорт зміцнює здоров’я, підвищує самооцінку та комунікативність, вчить мотивації.
Серед порад батькам, діти яких займаються спортом, я б виділила основні: не змушуйте і не тисніть. Якщо ви в дитинстві займались лижним спортом, це не означає, що ваша дитина буде фанатіти від цього виду спорту. Якщо вам в юності так і не вдалося потрапити до київського «Динамо», це не означає, що ваше чадо про це мріє. Не підміняйте спортивні цілі дитини власними! Поважайте вибір дитини! Можливо, це майбутній чемпіон з велоспорту, легкої атлетики, волейболу чи іншого виду спорту, який дитина обрала сама. Або навіть не чемпіон, а просто фізично та морально здорова дитина. Підтримуйте при невдачах, хваліть навіть за невеликі досягнення! Оберіть хорошого тренера та підтримуйте з ним зв’язок. Тільки спільні зусилля трикутнику «тренер-батьки-дитина» дадуть бажаний результат. А ще – цікавтесь спортивним життям дитини та подавайте власний приклад!
-Щоб ви порадили нашим читачам, які вирішили зробити своє життя активним та спортивним?
– Читачам я б порадила все ж таки зрозуміти, що здоров’я – це власний безцінний капітал. І від нас залежать його активи. Рухова активність, здорове харчування, любов та турбота про себе – все це дасть можливість якнайдовше радіти життю.
Хто обрав спорт, бажаю не зупинятись. Хто вміє перемагати в спорті, той вміє перемагати і в житті! Чи не до цього ми прагнемо?! Адже спорт народжує сильних, вольових та цілеспрямованих.
За матеріалами: «Інформаційна Вінниччина»