Самбо

Олексій Липко: «Спортом займаються люди із міцним стержнем, із характером переможця»

27 Лютого, 2021, 8:12

Величезна силі волі, наполеглива праця та прагнення до перемоги допомогли Олексієві Липку здобути перше місце на чемпіонаті України з боротьби самбо. Протягом п’яти років Олексій займається у тренера Вінницької обласної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» Юрія Осіпяна.

– Головне – не здаватися до останньої секунди, – говорить Олексій Липко. – Знати, що будь-якої миті фортуна може відвернутись, і розслаблятись не можна. Адже дуже часто спортсмен веде по очках, розуміє, що перемога вже майже у нього в кишені, і втрачає пильність. І тоді у його суперника з’являється шанс. Звісно, потрібна беззаперечна віра в перемогу. Кожен спортсмен уявляє себе переможцем і прагне посісти першу сходинку п’єдесталу. Без цього не варто займатись спортом. Взяв участь у перших змаганнях – все, ти вже обрав шлях, який веде до перемоги.

Навіть поразки ведуть до перемоги, переконаний спортсмен.

– У спорті рідко вдається з першого разу досягти високих результатів. Але тільки повна віддача та націленість на чемпіонство допомагають долати всі труднощі і навантаження. Якщо хтось зі спортсменів говорить, що не хоче стати чемпіоном, не вірте, – посміхається Олексій. – Спортом займаються люди із міцним стержнем, із характером переможця. І здобути першість завжди буде їх метою.

І на шляху до перемоги, зауважує спортсмен, величезну роль грає тренер. У Юрія Осіпяна Олексій займається вже п’ять років. Саме у 2016-му він вступив до Вінницького коледжу Національного університету харчових технологій на спеціальність «Автоматизація та комп’ютерна техніка». А до цього тренувався у Станіслава Герасимчука. Саме Станіслав Іванович порадив піти до Юрія Осіпяна, у якого займався свого часу сам.

– Так, виходить, що мій теперішній тренер був тренером мого колишнього тренера, – сміється спортсмен. – З Юрієм Грачиковичем зразу знайшли спільну мову. Він здається мовчазним і суворим, але це не так. Поради тренера завжди безцінні. А такий величезний тренерський досвід допомагає правильно підготуватись до змагань і якісно виступити. І ще дуже важливо відчувати, що тренер вірить у твою перемогу, а Юрій Грачикович в мене завжди вірить.

Тренер і спортсмен спільно обговорюють тактику і стратегію майбутнього поєдинку. Переглядають відеозаписи змагань можливих суперників, щоб визначити їх стиль боротьби, а також правильно підібрати свій.

– Щоб на кожний їх кидок застосувати контр-кидок. Звичайно, важливим є підбір спаринг-партнерів. Якщо вони подібні у стилі боротьби до майбутніх суперників, то на килимі під час поєдинку ти вже почуваєшся більш впевненим, тому що приблизно уявляєш, що тебе чекає. Втім, передбачити усього неможливо. Іноді потрібно дослухатись до своєї інтуїції, і завжди – до тренерських підказок. Під час змагань якраз і проявляється абсолютна довіра спортсмена до тренера. Коли ти виконуєш всі вказівки свого тренера, – підкреслює Олексій. – Завдяки нашому тривалому спілкуванню вже й слова бувають зайві. Іноді достатньо одного красномовного погляду Юрія Грачиковича, щоб я зрозумів, що мені робити, як діяти.

Розуміння спортсмена і тренера з пів слова дозволяє миттєво приймати правильні рішення та досягати рівня чемпіона. Торік на чемпіонаті України з боротьби самбо, який проходив у Сумах, Олексій посів третє місце.

– Не можна сказати, щоб я тоді дуже засмутився. Зрозумів, що є над чим працювати, що попереду дуже багато роботи в залі, що зупинятись не можна. Просто поставив собі наступну планку – золото чемпіонату. Взяв до уваги всі свої помилки, зосередився на своїх перевагах, і – вперед – відпрацьовувати на килимі все, що приведе перемогти, – наголошує спортсмен. – Так, це важко. Так, ти забуваєш про відпочинок. Так, ти суворо дотримуєшся режиму дня. Але якщо в тебе є мета, то будь-які випробування легко долати. Мета і бажання цю мету досягти дають силу і терплячість.

Олексій Липко: «Спортом займаються люди із міцним стержнем, із характером переможця»

В період підготовки до цьогорічного чемпіонату Олексієві довелось пройти «пришвидшений курс схуднення». Адже за новими правилами, він повинен був змагатись в іншій ваговій категорії. Таким чином, за тиждень йому вдалось «скинути» вісім кілограмів.

– Нічого дивного і надзвичайного у цьому немає, і вважаю. Захотів – і скинув. Головне – поставити мету і дотримуватись рекомендацій тренера, – запевняє він. – Я не голодав, ні. Коли йдуть посиленні тренування, потрібно добре харчуватись. А коли треба скинути вагу, слід просто змінити режим харчування і додати деякі фізичні навантаження.

Олексій повністю виключив зі свого раціону все жарене, солоне, гостре. Надавав перевагу кефіру, горіхам, відварній рибі, нежирному м’ясу.

– Дієту потрібно підбирати індивідуально. Щоб була ефективною та не нашкодила організму, – наголошує спортсмен. – На тренування я одягав термокостюм. Споживання води звів до мінімуму і пив її маленькими ковточками. Тож за одне тренування іноді «втрачав» до трьох кілограмів.

До чемпіонату набув потрібної ваги. Але не впевнений, чи схуднення вплинуло на результат змагань.

– Я ж не лише змінив раціон та збільшив навантаження, я продовжував активно тренуватись, відшліфовувати техніку бою тощо, – розповідає Олексій Липко. – На чемпіонаті отримував перевагу у балах, а в одному поєдинку переміг завдяки чистому кидку. Це кидок через спину зі стійки.

У боротьбі самбо перемогу можна здобути трьома способами: «чистий кидок», розрив із суперником у вісім балів та больовий прийом. При останньому суперник має дати зрозуміти, що він «здається» голосом або іншим звуковим засобом.

– А ще в самбо є таке поняття як «коронний кидок», у кожного спортсмена він свій. «Коронний кидок» показує техніку самбіста, якість відпрацювання цієї техніки, загалом професійну підготовку спортсмена, – говорить Олексій.

Наразі Олексій Липко готується до зборів, на яких проходитиме підготовку до чемпіонату Європи.

Джерело: «Інформаційна Вінниччина»

Читайте також: